KONSTRUKCJA/ MODELOWANIE/ STOPNIOWANIEUPRZEJMIE INFORMUJEMY O BRAKU WOLNYCH TERMINÓW NA WYKONANIE SZABLONÓW ORAZ ODSZYCIA PROTOTYPÓW BIELIZNY ORAZ KOSTIUMÓW KĄPIELOWYCH.

Jeżeli trafiłaś/ trafiłeś na moją stronę to znaczy, że kiełkuje w Twojej głowie pomysł na własną markę bielizny, bądź już taką posiadasz, ale potrzebujesz kogoś, kto zajmie się kwestią najistotniejszą – szablonami. Zapoznaj się z informacjami zawartymi tutaj a będziesz miał/miała pogląd na to, jak się przygotować do kwestii szablonów.

Przede wszystkim potrzebuję wizualizacji Twojego pomysłu. Może to być przykładowe zdjęcie z internetu ukazujące mniej więcej to czego oczekujesz, może to być rysunek odręczny modelu, bądź też profesjonalny projekt wykonany przez ciebie lub projektanta.

Gdy będę miała wstępną wiedzę na temat Twojego pomysłu potrzebuję czasu na przeanalizowanie całego procesu. To nie jest tak, że od ręki siadam i zajmuję się wyłącznie Twoim projektem. Owszem, byłoby to bardzo wygodne i dla mnie, i dla ciebie, ale rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Przede wszystkim musimy ustalić termin prac. Na co dzień robię przeróżne projekty, mam też stałych odbiorców szablonów, zatem muszę gruntownie przemyśleć czy w danym czasie dam radę obsłużyć również ciebie. I na tym etapie dowiadujesz się, kiedy i czy w ogóle w danym czasie jestem w stanie ci pomóc.

DROBNA UWAGA! Nie poszukuj konstruktora na 2-3 miesiące przed sezonem, w którym chcesz wypuścić swoją kolekcję. Jako właściciel marki musisz planować z dużym wyprzedzeniem swoje działania, jesienią lub najlepiej jeszcze wcześniej. Nawet jeśli znajdziesz konstruktora z tzw. luzem „produkcyjnym” to uważam, że trudniej będzie ze szwalnią. Musisz wiedzieć, że szwalnie również muszą planować swój proces produkcyjny i niekiedy mogą to być długie miesiące oczekiwania na wolny termin. Ale nie powstrzymuję, próbuj. Ja niestety nie jestem w stanie pomóc w tak krótkim czasie.

Zatem określenie terminu mamy za sobą. I co dalej.

Następnie dochodzimy do kalkulacji kosztów. Oczywiście im bardziej skomplikowany projekt, tym cena jest wyższa.

Za przykład niech nam posłuży model najprostszy:

KOSTIUM KĄPIELOWY JEDNOCZĘŚCIOWY, JEDNOLITY:

  1. SZABLON WYJŚCIOWY (czyli nasz bazowy rozmiar, który posłuży do zdjęć i z którego później będziemy stopniować kolejne rozmiary) – 280 zł
  2. ODSZYCIE PROTOTYPU – 120% ceny szablonu wyjściowego – czyli 336 zł
  3. STOPNIOWANIE – 70 – 100% ceny szablonu wyjściowego za rozmiar – np. 70% szablonu wyjściowego to 196 zł x 4 (38, 40, 42, 44) – 784 zł

SUMA: 1400 zł

UWAGA! ROZMIAR BAZOWY NIE MUSI BYĆ KONIECZNIE ROZMIAREM DO ZDJĘĆ. Jeśli modelka będzie wyższa lub będzie miała inne wymiary niż nasza baza, wówczas musimy uszyć najpierw na modelkę, a to oznacza, że tworzymy model do zdjęć, a później nanosimy zmiany na rozmiar pasujący na człowieka o przeciętnych wymiarach. A to z kolei oznacza, że pojawią się koszty dodatkowych przekształceń szablonów oraz przeszyć.

1400 zł to koszt naszych szablonów bazowych, bez wprowadzania korekt. Z doświadczenia wiem jednak, że zechcecie coś zmienić w szablonie wyjściowym. Stwierdzicie bowiem, że wolicie kostium na bioderku wyżej o np. 3 cm, albo niżej o 5 cm, tyłeczek bardziej odkryty lub tyłeczek bardziej zakryty. Ramiączka szersze lub węższe. To są kwestie na prawdę bardzo indywidualne. Baza jest tylko bazą. Czymś pomiędzy. Dlatego proponuję wysłanie takiego bazowego, odszytego kostiumu w celu zweryfikowania tych najbardziej newralgicznych elementów i dopiero po Waszym określeniu co byście zmienili wnosimy poprawki i zaczynamy działać. Zanim jednak wyślę kostium do zweryfikowania poproszę o wpłatę w wysokości 150 zł. Jeśli będziemy dalej współpracować, ta kwota zostanie odjęta od kosztów całego zlecenia i będę prosiła o odesłanie kostiumu przy najbliższej okazji.

Bo przesyłek też troszkę będzie. Przygotowane prototypy z reguły wysyłam kurierem, ponieważ jest najbezpieczniejszy. Zatem koszt jednej przesyłki to 15zł.

I teraz, jeśli zakaceptujecie ten model wzorcowy, bazowy bez żadnych zmian (ten który wysłałam w celu weryfikacji), to koszt jest taki jak obliczyliśmy powyżej. Jeśli natomiast chcecie wnieść poprawkę i odszyć Wasz dopracowany model to kalkulujemy tak:

SZABLON WYJŚCIOWY AUTORYZOWANY – 280 zł + 100 zł przemodelowanie = 380 zł

ODSZYCIE PROTOTYPU – 120% CENY SZABLONU WYJŚCIOWEGO = 396 zł

STOPNIOWANIE – 70% z 330 = 231zł x 4(rozmiary) = 924 zł

SUMA: 1650 zł

(każda kolejna zmiana-modelowanie) +100 zł

(każe kolejne odszycie) +396 zł itd.

Jeżeli zechcecie nanieść jednak więcej zmian, bo tak się wam zamarzyło, to do ceny ogólnej doliczać będziemy po 100 zł za każdą kolejną zmianę/modelowanie + cenę za odszycie. Czyli kwota ogólna będzie jedynie się zwiększała.

Tak wyglądają koszty przygotowania szablonów jednego modelu. Dlatego w przypadku nowopowstającej marki należałoby bardzo gruntownie przemyśleć kwestię ilości modeli. Jeżeli wchodzisz na rynek, potrzebujesz wiedzy na temat tego, jak Twoje projekty będą postrzegane przez odbiorców, czego klient potrzebuje, jak wygląda sprawa rozmiarówki, których rozmiarów będziesz potrzebował/potrzebowała więcej, których mniej. Dlatego najrozsądniejszym podejściem jest stworzenie dwóch, góra trzech modeli w celu poznania rynku a potem już możesz śmiało się rozwijać wprowadzając co raz to nowe produkty.

No i sprawa najważniejsza. Szablony posiadasz w tym celu, aby je wykorzystywać przez dłuższy czas. Na tym polega produkcja masowa i stąd się biorą realne pieniądze. Jeśli co roku chcesz wprowadzać serię nowych modeli, dokładnie to przekalkuluj. Jest to opłacalne w przypadku dużych produkcji. Jeżeli jesteś nową marką, pochłoną cię koszty przygotowania szablonów.
Zresztą, nie od razu Rzym zbudowano jak mawia klasyk 🙂

Nie wykonuję na tę chwilę szablonów biustonoszy powyżej miseczki D. Na tego rodzaju zamówienie potrzebuję większej ilości czasu a w tej chwili niestety go nie posiadam.