Dlaczego wychodzą druty ze stanika?

dlaczego wychodzą fiszbiny w biustonoszu?

Dlaczego wychodzą druty ze stanika? To pytanie zadaje sobie coraz więcej kobiet. Powodów jest kilka i spróbuję je wszystkie wyjaśnić. Mogę również naprawić wychodzące fiszbiny w Twoim biustonoszu. Na końcu artykułu dowiesz się jak zlecić łatwo i szybko tę usługę.

Dlaczego wychodzą druty - powód nr 1

Niewłaściwie dobrany tunel do rozmiaru biustonosza i zastosowanej w nim fiszbiny.

Końcówki drutów powleczone są barwnym tworzywem sztucznym. Zakończenia te bywają zabezpieczone wyraziście, tworząc swego rodzaju łezkę i takie powleczenie drutu jest bardzo dobre oraz właściwe.
Bywają też końcówki dosyć płaskie, cienkie i zbliżone do grubości drutu. Te najczęściej spotyka się w biustonoszach sieciówkowych. Jako że mają za małe zabezpieczenie, zdecydowanie szybciej ulegają ścieraniu lub kruszeniu. Z mojego doświadczenia wynika, że te drugie zdecydowanie łatwiej i szybciej wychodzą, zwłaszcza, gdy stworzy się im dogodne do tego warunki w postaci zbyt cienkiego tunelu. Robią wówczas dziurę i zwyczajnie wychodzą od wewnątrz, od ciała, lub na zewnątrz, od strony haftu/koronki.
Dlatego tak ważne jest, aby zarówno tunel, jak i fiszbiny w finalnym produkcie były do siebie odpowiednio dopasowane.

fiszbiny do biustonosz-wymiana
dlaczego wychodzą fiszbiny z tunelu

Na powyższych zdjęciach fiszbiny są bardzo solidne i ten typ drutów stosowany jest w większych rozmiarach biustonoszy. Do tego rodzaju fiszbin należy zastosować tunel solidny, który zapewni odpowiednie wsparcie dla fiszbiny.

Obok widzisz tunel, który już na pierwszy rzut oka jest delikatny {a może tylko ja to widzę? 😉 } Tak czy inaczej, widząc i trzymając w ręku biustonosz możesz wyczuć solidne tworzywo w cienkiej warstwie materiału.

Takie zestawienie rzadko spotkasz w profesjonalnych salonach, ale zostawiam Ci tę informację abyś mogła spojrzeć na produkt, który kupujesz z nieco większą dozą krytycyzmu. Łatwo zachwycić się modelem, dopasowaniem biustonosza, efektem WOW, dużo trudniej pogodzić się z sytuacją, że po krótkim czasie stanik nie nadaje się do użytku z powodu wychodzących fiszbin.

Test polegający na sprawdzeniu dlaczego wychodzą fiszbiny/druty w biustonoszu jest stosunkowo prosty. Jeżeli trzymasz w rękach biustonosz i czujesz przez materiał tunelu obrys fiszbin, ich kształt, jesteś w stanie wyczuć krawędzie drutu to jest sygnał, że coś jest nie tak. Drut, który znajduje się w grubszej warstwie materiału w tunelu jest delikatnie wyczuwalny, natomiast taki, który czuć wyraźnie w dotyku musi zapalić ci lamkę w głowie, że coś jest nie tak.

Bardzo solidne tunele mają biustonosze marki typu Panache, Elomi, Subtille.

Dlaczego wychodzą druty - powód nr 2

Brak mocowania na początku i/lub na końcu wszycia tunelu.

Przyczepię się teraz do produkcji biustonosza. Niestety nagminnym zjawiskiem jest wszywanie tunelu bez mocowania na końcach. Pisząc o mocowaniu, nie mam na myśli rygielków zakończających tunel, które chronią druty przed wyjściem, ponieważ one być muszą. Chodzi mi konkretnie o fakt mocowania tunelu jeszcze na etapie jego wszywania na specjalistycznej maszynie zwanej dwuigłówką. Wszywając tunel, na początku i na końcu należy przeszyć go dwa razy. Drut, układając się na naszym ciele, napiera na tunel, a ten z kolei, nie mając zabezpieczenia, popuszcza, pod paszką lub na mostku. Mocowanie końcówek tunelu znacznie utrudni wyjście drutu podczas użytkowania biustonosza.

wymiana-naprawa fiszbin w biustonoszu

Na zdjęciu widoczny jest brak mocowania/rygielka w nowiutkim biustonoszu. Przyczyną tego jest po prostu błąd ludzki. My, ludzie, niestety czasami popełniamy błędy. Nie zawsze jesteśmy w stanie wychwycić to, że maszyna spłatała figla i nie dokończyła pracy jak należy. Zdarza się.

Dużo większym problemem będzie to, jeżeli w porę nie zauważymy braku doszycia w tunelu, bo np. jakaś pojedyńcza nitka jeszcze chwilkę potrzyma drut na swoim miejscu. Nosimy ten biustonosz, nosimy a tunel, gdy nie ma mocowania u szczytu mostka zaczyna się odpruwać. Zaczyna więc sterczeć kikucik druciano-tunelowy i wówczas dostrzegamy, że coś zaczyna się dziać. Ale spokojnie, biustonosz jest jeszcze nowy i śmiało możecie zgłosić reklamację.

Dlaczego wychodzą druty - powód nr 3

Za duży rozmiar fiszbiny w stosunku do tunelu.

Obecnie na rynku bieliźnianym można zaobserwować trzy sposoby wkładania drutów do biustonosza.

1) Ze sporym luzem, dochodzącym nawet do 2,5 cm w stosunku do długości tunelu. Tutaj, nawet jeżeli tunel się skurczy ( a ma taką tendencję), to ma jeszcze miejsce do swobodnego posiedzenia. Całkiem optymalne rozwiązanie. Ale bywa, że w takiej sytuacji drut również wyjdzie, robiąc dziurę. Np. kiedy długo użytkujesz biustonosz i zabezpieczenie fiszbiny pokruszy się. Ale nim do tego dojdzie, jeszcze sporo czasu ponosisz ten biustonosz.

2) Rozmiar fiszbiny jest dostosowany do długości tunelu. Bardzo dobre rozwiązanie, ale w sytuacji, gdy tunel się skurczy + tunel nie ma mocowania, drut wyjdzie po kilkunastu praniach.

3) Na wcisk. Fiszbiny włożone są dosłownie na siłę, bez jakiegokolwiek  luzu.  W takiej sytuacji już po kilku praniach będzie widoczne wybrzuszenie na końcach tuneli. To oznaka tego, że fiszbina zaczyna się pchać do wyjścia, bo nie ma miejsca na swobodne siedzenie. W takiej sytuacji tylko kwestią czasu jest to, że wyjdzie.

dlaczego wychodzą fiszbiny w biustonoszu?

Dlaczego wychodzą druty - powód nr 4

Pranie biustonoszy w pralce.

Podczas prania, głównie w pralce, na skutek zbyt wysokiej temperatury tunel kurczy się. To warto zapamiętać. Tak, wiem, mało kto ma czas i chęci na ręczne pranie bielizny, chociaż producent zaleca. Niestety, piorąc w pralce, musimy liczyć się z tym, że tunel się skurczy. Bardziej lub mniej, w zależności od temperatury prania, ale jednak. Wówczas wyjście fiszbin jest tylko kwestią czasu.

pranie ręczne biustonoszy

Zdaję sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych, szybkich i zagonionych obowiązkami czasach, trudno jest wygospodarować dodatkową odrobinę wolnego czasu na pranie ręczne bielizny. Ba, trudno nawet wykrzesać z siebie odrobinę energii na tę czynność. I jest to naturalne. Człowiek nie robot, czasami wysiadają w nim baterie. Dlatego, wybierając pranie w pralce, warto zadbać o odpowiednią temperaturę prania biustonoszy.

Staraj się, aby temperatura prania nie przekroczyła 40ºC. Materiały z których wykonane są biustonosze nie lubią zbyt wysokich temperatur. Tunele kurczą się, miseczki formowane termicznie zaczynają nieestetycznie marszczyć się. Także materiał na miseczkach się kurczy i jeżeli masz staniczek na gotowych miseczkach, bezszwowy możesz dostrzec wyginanie się tychże.

Najlepszym rozwiązaniem jest ekologiczny płyn do prania bielizny Soak. To idealny produkt do prania bielizny. Poczytaj o nim TUTAJ i wiedz, że to na prawdę działa 🙂

jak prac biustonosze

Zdjęcie pochodzi ze strony https://dopasowana.pl/pielegnacja-bielizny/

JAK ZAPOBIEGAĆ WYCHODZENIU DRUTÓW W BIUSTONOSZACH?

Można wyróżnić 3 podstawowe zasady aby ustrzec się przed wychodzeniem fiszbin:

  1. Prać bieliznę w rękach, nie w pralce. Jeżeli w pralce to maksymalnie 40 stopni.
  2. Dać biustonoszowi odetchnąć, nie nosić go tydzień lub dwa (Brzmi kuriozalnie? I ma tak brzmieć, ponieważ takie przypadki też się zdarzają). Biustonosz musi trochę odetchnąć, nie może być eksploatowany non stop.
  3. Starać się przesuwać fiszbiny znajdujące się w tunelu. Gdy nosisz biustonosz, druty dopasowują się też do Twoich kształtów. Dużą robotę robią począwszy od mostka i to na niego najbardziej napierają. Dlatego zalecam przesuwanie fiszbin chociażby z tego względu, aby odsunąć w czasie moment całkowitego wyparcia, który prowadzi do zrobienia dziury w tunelu i wyjściu fiszbiny.

JAK NAPRAWIĆ WYSTAJĄCY DRUT W STANIKU?

Jeżeli w nowym biustonoszy drut wyszedł ci ze stanika możesz spokojnie zgłosić ten fakt w sklepie, w którym dokonałaś zakupu.

Gdy kwestia wychodzących fiszbin dotyczy biustonosza używanego zapraszam do skorzystania z moich usług. Kiedy drut przebije tunel wymienię Ci na nowy cały komplet - tunel oraz fiszbiny.

Możesz spróbować samodzielnie naprawić biustonosz w którym wyszły fiszbiny, lub zlecić to swojej krawcowej. Jeżeli w tym celu potrzebujesz właściwych fiszbin zapraszam do sklepu Jastin. Wydrukuj wzornik i sprawdź jaki rozmiar fiszbiny potrzebujesz po czym wybierz odpowiedni.

TUTAJ znajdziesz instrukcję, jak drukować pliki pdf.

TUTAJ natomiast możesz dokonać zakupu fiszbin/ drutów do biustonoszy.

wychodząca fiszbina
WYCHODZĄCE FISZBINY W STANIKU - JAK ZLECIĆ USŁUGĘ NAPRAWY BIUSTONOSZA

Aby zlecić wymianę fiszbin wejdź TUTAJ. Zostaniesz przeniesiona do zakładki z cennikiem usług a pod cennikiem jest dokładna instrukcja jak to zrobić KROK PO KROKU.

Zapraszam serdecznie do korzystania z usług.