ZWĘŻENIE OBWODU W BIUSTONOSZU | PLECY PROSTE

Jak wykonać zwężenie obwodu w biustonoszu, który ma plecy proste? Czy jest to trudne zadanie? Od czego zacząć zwężanie stanika? Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć w poniższym tutorialu. Typ dla większych rozmiarów przedstawiłam wcześniej (tutorial możesz zobaczyć wchodząc TUTAJ), a dzisiaj będzie nieco bardziej skomplikowana wersja pleców w staniku, spotykana najczęściej w mniejszych rozmiarach biustonoszy. W przypadku takiego obwodu należy dołożyć nieco więcej starań aby wyszło prawie, lub identycznie, jak w oryginale. Ale damy radę!

Zajmiemy się modelem Agio, rozmiar 65D.

Powiecie - bez przesady, to bezcelowe, przecież to i tak mały rozmiar i miseczkowo i obwodowo.
Zgadza się, nie jest to duży rozmiar ale, oczywiście takie też się zwęża i to jest właśnie ten przypadek kiedy trzeba to zrobić. Szczuplutkie osóbki są wśród nas 🙂
Zaczynamy!

Zmniejszenie obwodu stanika - krok po kroku

Tak wygląda obwód przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, znajomo, prawda?

Po zwężeniu chcemy osiągnąć jak najbardziej zbliżony, a nawet identyczny efekt, dlatego musimy bardzo się postarać.

Zwężenie obwodu w biustonoszu-plecy proste

KROK 1

Pracę nad zmniejszenie obwodu w staniku powinniśmy zacząć o wyprucia haftek, pętelek, do których przymocowane są ramiączka, oraz gumy obszywki na pewnym odcinku.

zwężenie obwodu w biustonoszu-plecy proste-prucie elementów

Jak widać, odprułam w dolnej części pleców całą długość trójskoka. Zrobiłam to, ponieważ w tej części wszyta jest pętelka do ramiączka i chcąc zrobić estetyczne zwężenie wypruwam je, aby później wszyć ponownie. W gładkich plecach zalecam takie rozwiązanie, ponieważ jeśli odprujemy jedynie do momentu wszycia pętelki, wówczas, przeszywając ponownie, będzie widać  ingerencję. Jeżeli sprujemy do samego końca, to nowy ścieg trójskokowy będzie ładny, nowy na całej długości.

Prucie gum obszywek - podstawowa czynność zmniejszania obwodu biustonosza

W górnej części pleców odpruwamy całą długość zewnętrznego zyg-zaka oraz niepełną długość tej części zyg-zaka, która doszywa gumę obszywkę do pleców. Musimy zostawić około 2 - 2,5 cm doszytego fabrycznie zyg-zaczka ponieważ potrzebujemy miejsca aby postawić swobodnie stopkę i zacząć przeszycie (na tej stronie z haftkami będziemy zaczynały, natomiast po drugiej stronie będziemy kończyły w tym miejscu i również potrzebujemy miejsca by wjechać stopką).

Mam na myśli ten oto odcinek:

zwężenie obwodu w biustonoszu-plecy proste-2

KROK 2

Po tej operacji prucia składamy ze sobą dwie części plecków, spinamy szpilką bądź kilkoma, w zależności ile potrzebujecie by wykonać dokładne zwężenie. Po złożeniu zaznaczamy mydełkiem wielkość, o jaką chcemy zwęzić obwód. W naszym przypadku jest to cały rozmiar, 5 cm, czyli 2,5 na każdą stronę.

zwężenie obwodu w biustonoszu-plecy proste-odmierzenie wielkości zwężenia

Po odmierzeniu właściwej wielkości śmiało obcinamy.

KROK 3

Kolejny etap to ponowne wszycie gum.

W dolnej części szyjemy ściegiem trójskokowym. Spróbujcie ustawić szerokość i skok jak najbardziej zbliżony do oryginalnego.

Zwężenie obwodu w biustonoszu-plecy proste-przeszycie-1

KROK 4

Kiedy mamy za sobą etap wszycia dolnej gumy obszywki, musimy ustalić szerokość do wszycia haftki. Jeżeli nie wypruwaliście dolnej gumy obszywki, przechodzicie od razu do zaznaczenia szerokości haftki. To właśnie ze względu na zapięcie biustonosza musimy czasem tak się poświęcić i rozpruć wszystkie elementy plecków.  Zatem zaznaczamy nacinkiem, jaka szerokość ma być na gotowo.

Zwężenie obwodu w biustonosza-plecy proste-dopasowanie szerokości haftki

KROK 5

Teraz przyszła kolej na tę bardziej skomplikowaną część - zyg-zak. Ta procedura zajmie Wam zapewne najwięcej czasu i jest to w zupełnie zrozumiałe.  Doszycie zyg-zaka samo w sobie złożone nie jest, jeżeli używamy do tego celu specjalnego prowadnika, gdy szyjemy na maszynie przemysłowej oczywiście. Domowe maszyny również miewają tego rodzaju oprzyrządowanie. Tak czy inaczej, podczas zmniejszania obwodu w biustonoszu nie możemy go zastosować, ponieważ chcemy wszyć fabryczne gumy. Zatem, musimy same prowadzić stopkę tak, aby jechać równiutko wzdłuż brzegu gumy.

Zwężenie obwodu w biustonoszu-plecy proste-doszycie górnej gumy

Widzisz? Stopka zbliża się do końca i to jest właśnie ten moment, kiedy zostawiamy 2,5 cm od brzegu na wjazd stopki. Czasami prucie idzie tak gładko, że pójdzie do samego końca, a wtedy ... jest kłopocik. Ale sprawniejsze rączki dadzą sobie z tym radę, trzeba tylko tak kombinować, żeby dojechać jak najbliżej brzegu a jednocześnie, żeby nie zrobić zakładki na gumie. Wierzcie mi, nie chcecie tego doświadczyć 😀 Dlatego proponuję delikatne prucie 🙂

KROK 6

Kiedy masz etap wszycia gum podczas zmniejszania obwodu za sobą, musisz wyciąć nadmiar materiału, który został przy gumie. Ja wolę taką kolejność. Jeśli ktoś woli inaczej, może przed przeszyciem dopasować szerokość pleców do haftki, odciąć nadmiar dzianiny lub koronki i wszyć praktycznie na gotowo. Ale co kto woli.

Następnie odwracasz biustonosz i szyjesz po gumce obszywce, bliżej brzegu drugi ścieg typu zyg-zak. To będzie ten wierzchni. No i tutaj dobrze byłoby zrobić równiutko, ponieważ on jest z tych bardziej reprezentatywnych, bo widocznych na zewnątrz 🙂

Zwężenie obwodu w biustonoszu-plecy proste-przeszycie gumy 2

KROK 7

Wisienką na torcie i chwilą prawdy zarazem, jest wszycie haftki. Teraz dopiero okaże się, czy zapięcie zmieści się do pozostawionej szerokości pleców, czy nie. Jeżeli nie zmieści się, należałoby jeszcze raz wypruć górną gumę obszywkę i lepiej dopasować szerokość pleców. Tak czy inaczej, bez prujki się nie obejdzie 😉

Efekt końcowy zmniejszenia obwodu biustonosza

Zwężenie obwodu w biustonoszu-plecy proste-efekt końcowy

I mamy to. Pasuje jak ulał. Właśnie dokonałaś, wydawałoby się, rzeczy niemożliwej 🙂

Pamiętaj tylko, że musisz doczepić do czegoś ramiączko. Po wszyciu haftki zaznacz mydełkiem lub kredą krawiecką 4 - 4,5 cm od miejsca wszycia haftki i przymocuj szpilką kawałek gumeczki ramiączkowej, która posłuży za pętelkę dla zaczepu, bądź kółeczka, jeżeli mamy ramiączka na stałe. I mocujemy, jak na zdjęciu powyżej.

 

Dziękuję za uwagę i życzę powodzenia.

Na pewno dasz radę zmniejszyć swój obwód. To tylko kwestia kwestia wprawy, jak we wszystkim w życiu 🙂

A jeżeli masz w biustonoszu plecy w kształcie "U"  i również chcesz go zwęzić, koniecznie zajrzyj do mojego wcześniejszego wpisu, wystarczy, że KLIKNIESZ TUTAJ

 

A może przy okazji potrzebujesz wymienić haftkę w biustonoszu? Jeżeli tak, zapraszam TUTAJ, w naszym sklepie internetowym mamy kilka kolorów i szerokości, być może coś wpadnie Ci w oko?

Haftka do biustonosza w kolorze czerwonym
Haftka do biustonosza w kolorze chabrowym
Haftka do biustonosza w kolorze czarnym

Dodaj komentarz