Jak zmniejszyć obwód biustonoszaZ pewnością znajdą się wśród Was osoby, które zastanawiają się, jak zmniejszyć obwód stanika. Z doświadczenia wiem, jak wiele może się zdarzyć podczas użytkowania bielizny. Wiem także, jak wiele możemy same zrobić, aby przedłużyć „życie” naszym biustonoszom. Wiele możemy zdziałać na maszynach domowych chociaż wydawałoby się, że to nie możliwe. Wszystko jest kwestią cierpliwości, wytrwałości i zaangażowania.
W tym artykule pokażę Wam, jak zmniejszyć obwód biustonosza i skupimy się na tym typie pleców, który jest najczęściej spotykany w większych rozmiarach biustonoszy, ale w mniejszych także bywa widziany.

zwężenie obwodu w biustonoszu

Rodzaje pleców w biustonoszu

Jak zmniejszyć obwód biustonosza

Rozróżniamy wiele rodzajów/modeli pleców w biustonoszach.
Mogą być na przykład plecy:

  • proste,
  • w kształcie litery „U” lub „V”,
  • typu multiway,
  • z ozdobnymi paseczkami,
  • modne ostatnio wszelkiego rodzaju plecy z koronkowymi wstawkami,
  • jednolite bez haftek – to w biustonoszach zapinanych z przodu,
  • są także plecy silikonowe, lub można ewentualnie sobie takie zrobić, np. na imprezkę, do kreacji z odkrytymi lub koronkowymi plecami

Każdy z tych rodzajów omówię w przyszłości, ponieważ jest to bardzo ciekawy temat. Najważniejszą dla Was informacją jest to, że każdy z tych typów pleców można śmiało zwężać i zachęcam do próbowania swoich sił. Na prawdę warto.

Oto biustonosz, którym się zajmiemy 👇👇👇

zwężenie obwodu biustonosza

To klasyczne plecy w biustonoszu, w kształcie litery „U”. Owo „U” może być bardziej zarysowane lub, tak jak w naszym omawianym modelu, delikatniej. Dzięki łukowi, który widzicie między miejscem wszycia ramiączek i haftek, można uzyskać większą, a zarazem proporcjonalną dla danego rozmiaru biustonosza szerokość pleców, która zapewnia lepsze podtrzymanie biustu. Ten typ pleców spotykamy najczęściej w większych rozmiarach biustonoszy, ale są także marki tzw. „małobiuściaste”, które również takie kształty pleców posiadają.


NARZĘDZIA POTRZEBNE DO ZWĘŻENIA OBWODU

Jak zmniejszyć obwód biustonosza

Do wykonania zwężenia potrzebujecie następujących narzędzi:

– tzw. prujka, lub rozpruwaczka, lub rozpruwacz do szwów, jest kilka określeń tego przydasia. Prucie w tej robocie to standard, warto więc zaopatrzyć się w nią.
– nożyce, najlepiej krawieckie, ostre;
– szpilki;
– mydełko lub kreda krawiecka;
– maszyna do szycia, ale to raczej wiadomo 😉

JAK zwęzić OBWÓD w kształcie „U” – INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Gotowi?
Zaczynamy.
Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami bez większych problemów dacie sobie radę ze zmniejszeniem obwodu w staniku. Wierzę w Was 🙂

KROK 1

Pierwszym krokiem do samodzielnego zwężenia obwodu biustonosza jest wyprucie haftek z obydwu stron pleców oraz gumy ramiączkowej.


Zwężenie obwodu w biustonoszu | plecy w kształcie "U"
KROK 2

Składamy i spinamy ze sobą dwie warstwy pleców. Zaznaczamy mydełkiem lub kredą krawiecką o jaką wielkość chcemy skrócić pplecy. W naszym przypadku jest to 2,5 cm czyli 5 cm na całości obwodu. Musimy także przesunąć miejsce wszycia ramiączek. Z reguły oddalone są one mniej więcej o 4 – 5 cm od miejsca wszycia haftki. My zaznaczamy 2,5 cm ponieważ przesuwamy tyle samo ile wynosi zwężenie obwodu.

Zwężenie obwodu w biustonoszu | plecy w kształcie "U"_2

KROK 3

Sprawdzamy, czy po wszyciu gumeczki szerokość do wszycia haftki będzie się zgadzała a następnie doszywamy gumę. Możemy ją doszyć ściegiem typu zyg-zak lub trójskok, w zależności od tego, jak była doszyta wcześniej lub jaki ścieg lubimy.

Zwężenie obwodu w biustonoszu | plecy w kształcie "U"_3

KROK 4

Usuwamy nadmiar materiału który powstał po wszyciu gumy. Jeżeli chcecie, możecie dopasować szerokość pleców do wszycia haftki jeszcze przed doszyciem gumy. Tak na prawdę nie ma to większego znaczenia. Ja preferuję taki system.

Zwężenie obwodu w biustonoszu | plecy w kształcie "U"_4
Zwężenie obwodu w biustonoszu | plecy w kształcie "U"_5

KROK 5

Etap ostatni podczas zwężenia obwodu, czyli wszycie haftek.

Z doszyciem haftek może, ale nie musi wystąpić problem. O ile część z pętelkami wszyje się dobrze, ponieważ mamy płaską powierzchnię, o tyle ta z zaczepami może stwarzać problemy podczas wszywania na maszynie domowej. Jeżeli Wasze maszyny nie posiadają opcji przesuwania w prawo lub w lewo igły to będziecie miały utrudnione zadanie. Maszyna może przepuszczać ścieg, zaczepy haftki mogą blokować przesuwanie się stopki. Ale wówczas możecie przeszyć np. dwukrotnie i gęstszym ściegiem i powinno zadziałać.

Dobrze by było, gdybyście zaopatrzyli się w stopkę do szycia ściegiem overlockowym. Jest ona bardzo pomocna w doszywaniu haftki, ponieważ posiada węższą krawędź z prawej strony. Pasuje idealnie w tę część haftki z zaczepami. A wygląda tak:

stopka do wszycia haftek-zmniejszenie obwodu
zweżenie obwodu w biustonoszu stopka

Na co dzień pracuję na maszynach przemysłowych, a zatem niekoniecznie jestem na bieżąco z nowościami jeśli chodzi o maszyny domowe oraz oprzyrządowanie do nich. Być może są stopki jeszcze węższe od tej, którą ja posiadam, overlockowej. Próbowałam wielu i żadna nie jest zadowalająca jak ta, którą widzicie na zdjęciu. Polecam 🙂

Nasz biustonosz po zmniejszeniu obwodu wygląda w taki sposób.

Zwężenie obwodu w biustonoszu - plecy w kształcie "U"_6

Trzymam kciuki i czekam na relację z samodzielnie wykonanej przeróbki 🙂

dodatki potrzebne podczas zwężania obwodu

Zwężenie obwodu – plecy proste

Przygotowałam także instrukcję zwężenia obwodu dla pleców prostych w biustonoszu. Jeżeli interesuje Cię ten temat, zapraszam do wejścia TUTAJ. Zostaniesz przeniesiony/przeniesiona do zakładki z tym tutorialem.

Leave a Comment

Shopping Cart