zwężenie obwodu stanika

Zwężenie obwodu w biustonoszu | plecy proste

Jak wykonać zwężenie obwodu w biustonoszu, który ma plecy proste? Czy jest to trudne zadanie? Od czego zacząć zwężanie takiego modelu pleców? Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć w tym artykule/tutorialu. Typ dla większych rozmiarów przedstawiłam wcześniej (tutorial możesz zobaczyć wchodząc TUTAJ), a dzisiaj będzie nieco bardziej skomplikowana wersja, spotykana najczęściej w mniejszych rozmiarach biustonoszy. W przypadku takiego obwodu należy dołożyć nieco więcej starań aby wyszło identycznie, lub prawie, jak w oryginale. Ale damy radę!

Zmniejszenie obwodu stanika - krok po kroku

Zajmiemy się modelem Agio, rozmiar 65D.

Powiecie - bez przesady, przecież to i tak mały rozmiar i miseczkowo i obwodowo.
Zgadza się, nie jest to duży rozmiar ale są wśród nas osoby z niedużym obwodem pod biustem i wierzcie lub nie, potrzebują usługi zmniejszenia obwodu. I to jest właśnie ten przypadek kiedy należy to zrobić.
Zaczynamy!

Tak wygląda obwód przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań.  Znajomy model, prawda? 👇👇👇👇👇

Zwężenie obwodu w biustonoszu-plecy proste-przeszycie-1

KROK 1 - PRUCIE

Pracę nad zmniejszeniem obwodu w staniku powinniśmy zacząć o wyprucia haftek, pętelek, do których przymocowane są ramiączka, oraz gumy obszywki w górnej i dolnej części pleców, ale tylko na określonych odcinkach.

zwezenie-obwodu-jastin-2

Jak widać na powyższym zdjęciu, gumy zostały wyprute w dolnej części pleców na całą długość trójskoka. Zrobiłam to, ponieważ w tej części wszyta jest pętelka do ramiączka i chcąc zrobić estetyczne zwężenie wypruwam je, aby później wszyć ponownie. W gładkich plecach zalecam takie rozwiązanie, ponieważ jeśli odprujemy jedynie do momentu wszycia pętelki, wówczas, przeszywając ponownie, będzie widać  ingerencję. Jeżeli sprujemy do samego końca, to nowy ścieg trójskokowy będzie ładny, nowy na całej długości.

Prucie gum obszywek - podstawowa czynność zmniejszania obwodu biustonosza

W górnej części pleców odpruwamy całą długość zewnętrznego zyg-zaka oraz niepełną długość tej części zyg-zaka, która doszywa gumę obszywkę do pleców.

zwezenie-obwodu-jastin-2a

Musimy zostawić około 2 - 3 cm doszytego fabrycznie zyg-zaczka ponieważ potrzebujemy miejsca, aby postawić swobodnie stopkę i zacząć przeszycie (na tej stronie z haftkami będziemy zaczynały, natomiast po drugiej stronie będziemy kończyły w tym miejscu i również potrzebujemy miejsca by wjechać stopką).

Mam na myśli ten oto odcinek:

zwężenie obwodu - prucie gum

KROK 2 - ZWĘŻENIE ELASTYCZNEJ CZĘŚCI PLECÓW

Po tej operacji prucia składamy ze sobą dwie części plecków, spinamy szpilką bądź kilkoma, w zależności ile potrzebujecie by wykonać dokładne zwężenie. Po złożeniu zaznaczamy mydełkiem wielkość, o jaką chcemy zwęzić obwód. W naszym przypadku jest to cały rozmiar, 5 cm, czyli 2,5 na każdą stronę.

Zaznaczenie wielkości zmniejszenia obwodu

Po odmierzeniu właściwej wielkości śmiało obcinamy.

KROK 3 - WSZYCIE GUMY OBSZYWEK

Kolejny etap to ponowne wszycie gum.

W dolnej części szyjemy ściegiem trójskokowym. Spróbujcie ustawić szerokość i skok jak najbardziej zbliżony do oryginalnego.

Przeszycie szwem typu trójskok

Kiedy mamy za sobą etap wszycia dolnej gumy obszywki, musimy ustalić szerokość do wszycia haftki. Jeżeli nie wypruwaliście dolnej gumy obszywki, przechodzicie od razu do zaznaczenia szerokości haftki. To właśnie ze względu na zapięcie biustonosza musimy czasem tak się poświęcić i rozpruć wszystkie elementy plecków.  Zatem zaznaczamy nacinkiem, jaka szerokość ma być na gotowo.

Przyłożenie haftki w celu dopasowania

KROK 4 - WSZYCIE GUMY OBSZYWKI ŚCIEGIEM ZYG-ZAK

Teraz przyszła kolej na tę bardziej skomplikowaną część - zyg-zak. Ta procedura zajmie Wam zapewne najwięcej czasu i jest to w zupełnie zrozumiałe.  Doszycie zyg-zaka samo w sobie złożone nie jest, jeżeli używamy do tego celu specjalnego prowadnika, gdy szyjemy na maszynie przemysłowej oczywiście. Domowe maszyny również miewają tego rodzaju oprzyrządowanie. Tak czy inaczej, podczas zmniejszania obwodu w biustonoszu nie możemy go zastosować, ponieważ chcemy wszyć fabryczne gumy. Zatem, musimy same prowadzić stopkę tak, aby jechać równiutko wzdłuż brzegu gumy.

Szycie zyg-zakiem pleców biustonosza po zwężeniu obwodu

Widzisz? Stopka zbliża się do końca i to jest właśnie ten odcinek, gdzie zostawiliśmy 2-3 cm podczas prucia, na wjazd stopki. Czasami prucie idzie tak gładko, że pójdzie do samego końca, a wtedy ... jest kłopocik. Ale sprawniejsze i doświadczone ręce dadzą sobie z tym radę, trzeba tylko tak kombinować, żeby dojechać jak najbliżej brzegu a jednocześnie, żeby nie zrobić zakładki na materiale pod gumą obszywką. Wierzcie mi, nie chcecie tego doświadczyć 😀 Dlatego proponuję delikatne prucie 🙂

KROK 5 - WYCIĘCIE NADMIARU MATERIAŁU I WYKOŃCZENIE PLECÓW

Kiedy masz etap wszycia gum za sobą, musisz wyciąć nadmiar materiału, który został przy gumie. Ja wolę taką kolejność. Jeśli ktoś woli inaczej, może przed przeszyciem dopasować szerokość pleców do haftki, odciąć nadmiar dzianiny lub koronki i wszyć praktycznie na gotowo. Ale co kto woli.

Nadmiarem materiału nazywam zaznaczony element żółtą strzałką. Teraz właśnie musimy tego się pozbyć.

wycięcie nadmiaru materiału

Następnie odwracasz biustonosz i szyjesz po gumce obszywce, bliżej brzegu drugi ścieg typu zyg-zak. To będzie ten wierzchni. No i tutaj dobrze byłoby zrobić równiutko, ponieważ on jest z tych bardziej reprezentatywnych, bo widocznych na zewnątrz 🙂

Przeszycie pleców ściegiem zyg-zak

KROK 7 - DOSZYCIE HAFTEK

Wisienką na torcie i chwilą prawdy zarazem, jest wszycie haftki. Teraz dopiero okaże się, czy zapięcie zmieści się do pozostawionej szerokości pleców, czy nie. Jeżeli nie zmieści się, należałoby jeszcze raz wypruć górną gumę obszywkę i lepiej dopasować szerokość pleców. Tak czy inaczej, bez prujki się nie obejdzie 😉

zweżenie obwodu w biustonoszu stopka
stopka do wszycia haftek-zmniejszenie obwodu

Dobrze by było, gdybyście zaopatrzyli się w stopkę do szycia ściegiem overlockowym lub inną, w zależności jaką maszynę posiadacie i jakie stopki wymienne do niej są przeznaczone. Najważniejsze, aby stopka była wąska przynajmniej z jednej strony, ponieważ haftka bieliźniana jest bardzo specyficznym produktem. O ile część z pętelkami wszyjecie bez problemu na każdej stopce, o tyle tę z zaczepami już niekoniecznie. Ja wszywam haftki na stopce do szycie ściegiem overlockowym. Wygląda ona tak, jak na zdjęciach powyżej. Jest bardzo pomocna w doszywaniu haftki. Posiada węższą krawędź z prawej strony i pasuje idealnie w tę część haftki z zaczepami. Część haftki z zaczepami można wszyć na stopce standardowej, ale zaczepy stanowią dla niej barierę i niestety nie jest się w stanie przeszyć haftki bez przeszkód.

Efekt końcowy zmniejszenia obwodu biustonosza

Doszyta haftka w biustonoszu

I mamy to. Pasuje jak ulał. Właśnie dokonałaś, wydawałoby się, rzeczy niemożliwej 🙂

Pamiętaj tylko, że musisz doczepić do czegoś ramiączko. Po wszyciu haftki zaznacz mydełkiem lub kredą krawiecką 4 - 4,5 cm od miejsca wszycia haftki i przymocuj szpilką kawałek gumeczki ramiączkowej, która posłuży za pętelkę dla zaczepu, bądź kółeczka, jeżeli mamy ramiączka na stałe. I mocujemy, jak na zdjęciu powyżej.

Dziękuję za uwagę i życzę powodzenia.

A może przy okazji potrzebujesz wymienić haftkę w biustonoszu? Jeżeli tak, zapraszam TUTAJ, w naszym sklepie internetowym mamy kilka kolorów i szerokości, być może coś wpadnie Ci w oko?

Haftka do biustonosza w kolorze czerwonym
Haftka do biustonosza w kolorze chabrowym
Haftka do biustonosza w kolorze czarnym

A może masz marzenie uszyć własny, osobisty biustonosz? Tak od podstaw?

Jeżeli od czasu do czasu pojawia się u Ciebie taka myśl, nie zwlekaj! Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego sklep.jastin.pl. Znajdziesz w nim oprócz materiałów i dodatków do szycia bielizny, również wykroje biustonoszy 🙂

 

Jastin Basic Bra

wykrój biustonosza Jastin Basic Bra

Wykrój na biustonosz Jastin Basic Bra znajdziesz wchodząc TUTAJ

Półbiustonosz Sophia

wykroj półbiustonosza

Wykrój na półbiustonosz Sophia znajdziesz TUTAJ

Dodaj komentarz